O týždeň blahorečia Jána Havlíka, ostatky budú uložené v relikviári v tvare diamantu
Miesto konania:
Bratislava,
Na Slovensku o týždeň blahorečia Jána Havlíka, rodáka z Duboviec (bývalých Vlčkovian), ktorý zomrel na následky mučenia po jedenástich rokoch strávených v uránových baniach, lágroch a žalároch československého gulagu. Dekrét o jeho mučeníctve schválil vlani v decembri pápež František. Ostatky Jána Havlíka budú uložené v relikviári v tvare bronzového diamantu.
Relikviár bude verejnosti predstavený po prvýkrát počas slávnosti blahorečenia, ktorá sa uskutoční v sobotu 31. augusta v Šaštíne. Slávnosť povedie legát pápeža, kardinál Marcello Semeraro, prefekt vatikánskeho Dikastéria pre kauzy svätých. „Sme pred bránami finále. Spájame sa v modlitbe za slávnosť blahorečenia Jána Havlíka, ktorá nás čaká posledné dva augustové dni a prvý septembrový deň tohto roka.
Všetkých na ňu pozývame. Príďte, spoznajte krásu, čistotu a nevinnosť charakteru Jána Havlíka, ktorého nezlomil bývalý totalitný režim, mučenie vo väzení ani drina v jáchymovských uránových baniach. Pozývam všetkých bez rozdielu veku, aby sme spoznali nášho budúceho nového slovenského blahoslaveného,” hovorí provinciál Slovenskej provincie Misijnej spoločnosti P.
Tomáš Brezáni, CM.
„Ostatky Jána Havlíka, ktoré po exhumácii prešli rukami odborníkov, budú natrvalo umiestnené v relikviári (v schránke na uchovávanie relikvií svätých) v tvare vybrúseného bronzového diamantu. Jeho príprava od prvého návrhu až po výslednú podobu trvala viac ako tri mesiace. Na príprave sa podieľali Andrej Botek a Marián Králik, ktorí spolupracovali už na relikviári blahoslaveného Titusa Zemana.
Podieľali sa nielen na tvorbe relikviára, ale aj na priestore, kde budú ostatky natrvalo umiestnené v Bratislavskom kostole sv. Vincenta,“ hovorí hlavný koordinátor slávnosti Peter Novák.
Symboliku Jankovho života a mučeníctva znázorňujú viaceré časti inštalácie. V budúcej kaplnke ju formuje jedenásť vertikálnych prvkov, ktoré predstavujú jedenásť rokov, ktoré strávil vo väzení.
Každý vertikálny prvok má výšku 365 centimetrov, čo symbolizuje počet dní v roku. Bočné vertikálne pásy sú kovové, striedavo bronzové a nerezové. Centrálny úzky zadný pás je kamenný.
Štrnásť napojení na kovových častiach pripomína počet rokov, na ktoré bol Janko pôvodne odsúdený. Pripomínajú pevnosť jeho charakteru a ušľachtilosť, ktorú priniesol do náročného prostredia jáchymovských lágrov.
Keďže autori chceli vyjadriť to, že Janko dosiahol svätosť utrpením vo väzení a hlavne v uránových baniach, kamenný pás bude mať drsnejší povrch, aby sprítomňoval tvrdosť podzemného prostredia. Na kamennom páse bude umiestená rozlomená kovová reťaz a na jeho vrchole kríž.
V celkovej kompozícii kaplnky budú aj dva kovové prvky s textami, ktoré budú obsahovať základné údaje o Jankovi Havlíkovi, jeho myšlienky a portrét.
Portrét bude znázorňovať Jána v mladých rokoch. Keďže tieto prvky budú umiestnené na bočných horizontálnych prvkoch, celá kompozícia vytvorí tvar kríža. Každá z týchto tabúľ bude mať rozmery 40×110 cm. Otvorený priestor bočnej kaplnky možno vnímať aj ako otvorenú náruč, ale aj ako vchod či bránu. V bočnej kaplnke zostane aj krstiteľnica z bieleho mramoru.
Ďalšie symbolické prepojenie poskytujú kovové prvky vyrobené z nosníkov, ktoré sa použili pri stavbe pódia liturgického priestoru pri návšteve pápeža Františka na Slovensku pred tromi rokmi.
Ich počet šesť symbolizuje šesť miest, v ktorých bol Ján Havlík vo väzbe. Práve Svätý Otec František podpísal 14. decembra 2023 dekrét o mučeníctve Božieho služobníka Jána Havlíka, čo otvorilo cestu k jeho blahorečeniu. Požiadavkou vincentínov bolo, aby relikviár a bočná kaplnka obsahovali aj portrét Jána Havlíka.
V prednej časti relikviára v tvare bronzového diamantu bude umelecké sklo, do ktorého bude integrovaná hi-tech technológia.
Ide o prepínateľnú PDLC fóliu, ktorá sa pri elektrickom nasvietení zmení z nepriehľadnej na priehľadnú. Záujemcovia tak budú môcť nazrieť dovnútra relikviára a odhaliť jeho tajomstvo. Počas slávnosti blahorečenia sa zároveň použije špeciálny podstavec pre relikviár. Príbeh nového relikviára predstavili ako prvé Katolícke noviny.
Kedy ho predstavia verejnosti?
Relikvie budúceho slovenského blahoslaveného budú vystavené k verejnej úcte po prvýkrát počas slávnosti blahorečenia Jána Havlíka, ktorá sa uskutoční v sobotu 31.
augusta v areáli Národnej svätyne, Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Relikviár bude vystavený na niekoľko hodín priamo v priestoroch Baziliky pre individuálne uctenie prítomnými pútnikmi. Následne bude prevezený do Bratislavy, kde bude slávnostne uložený v nedeľu 1. septembra počas ďakovnej svätej omše v novovytvorenej bočnej kaplnke v Kostole svätého Vincenta de Paul a neskôr v nej natrvalo upevnený.
Toto miesto sa stane miestom trvalého uctievania telesných pozostatkov budúceho blahoslaveného slovenského mučeníka Jána Havlíka.
Dekrét o jeho mučeníctve schválil v polovici decembra 2023 Svätý Otec František. Slovensko bude mať nového blahoslaveného po šiestich rokoch. V Košiciach vtedy blahorečili Annu Kolesárovú z Vysokej nad Uhom.
V Bratislave v roku 2017 blahorečili saleziána kňaza Titusa Zemana. Predtým boli u nás v roku 2003 blahorečení ako mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko.
TK KBS informoval Komunikačný tím slávnosti blahorečenia
Poznámka: V správe sú využité informácie Katolíckych novín.
Bratislava 23.
augusta (TK KBS)
Akciu zverejnil: TKKBS