V Košiciach bude verejná predpremiéra dokumentárneho filmu Brat Štefan

Pondelok 19.00 hod.
Miesto konania: Brehov,
Dňa: 26. 02. 2024, o 19.00 - 21.00 hod.

Košická arcidiecéza spolu s rehoľou minoritov pozývajú všetkých na verejnú predpremiéru dokumentárneho filmu Brat Štefan. Vo filme spoznajú diváci nielen osud mladého rehoľníka, ale aj dobrodružné okolnosti oživenia jeho príbehu v posledných desaťročiach. Rehoľa minoritov pracuje na otvorení procesu jeho beatifikácie. Premietanie bude v pondelok 26.

februára o 19:00 v pastoračnom centre pri Kostole Sv. rodiny v Košiciach – Furči. Jeho televíznu premiéru odvysiela RTVS Dvojka na Veľký piatok vo večerných hodinách.

Režisér Marek Poláček sa pokúsil v krátkom, zhruba polhodinovom filme, vystihnúť životný osud mladého minoritského novica Štefana Iglódyho, ktorý  žil v rokoch 1621 – 1639.

Tento rehoľník sa narodil ako šľachtic a bol vychovaný vo veľkej nenávisti ku katolíkom. V období dospievania prežil osobnú konverziu. Musel preto opustiť všetko, čo mal. Vstúpil do služieb grófa Štefana Ňáryho a po dvoch rokoch poprosil o prijatie do rehole minoritov. V obci Rad na východnom Slovensku sa stal novicom. Medzi bratmi žil veľmi zbožne a v duchu pokánia ochotne prijal aj službu kláštorného kveštára (žobráka).

Bol umučený vo veku 18 rokov po tom, ako odmietol vzdať sa katolíckej viery a vrátiť sa domov k svojim príbuzným.

Zdroj: Minoriti Brehov

Košice 15. februára (TK KBS)

Akciu zverejnil: TKKBS

Zrušiť x
Prihlásiť sa na akciu