Vatikán pozýva záujemcov na online kurz Dejiny, teológia a prax synodality

Streda 00.00 hod.
Miesto konania: Celé Slovensko,
Od: 04. 10. 2023, 00.00 hod. do: 29. 10. 2023, 23.00 hod.

Vatikánsky sekretariát Biskupskej synody pozýva záujemcov na bezplatný online kurz "Dejiny, teológia a prax synodality". Podľa internetovej stránky Vatican News organizátori 16. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody s témou: „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, participácia a misia“ zdôvodňujú ponuku tým, že na podporu povedomia a praxe synodálnej Cirkvi je potrebná väčšia hĺbka, rozlišovanie a vzdelávanie.

Kurz sa uskutoční virtuálne vo februári a bude pozostávať zo záznamov prednášok, ktoré si záujemcovia budú môcť pozrieť v angličtine, španielčine, portugalčine, francúzštine a taliančine s časovými rozdielmi. Registrácia je teraz otvorená.

„Školenie je určené pastierom, rehoľníkom, laikom, kňazom, biskupom a iným, ktorí sa chcú jednoduchým a informovaným spôsobom dozvedieť, o čom je synodalita,“ uvádza sa v oznámení.

Ponuku podporujú katolícke univerzity z celého sveta a koordinuje ju Katedra ďalšieho vzdelávania na Fakulte teológie a pastorácie Boston College. Online kurz podporujú okrem iných aj Rada biskupov Latinskej Ameriky (CELAM), Konfederácia rehoľníkov a rehoľníčok Latinskej Ameriky (CLAR), Rada európskych biskupských konferencií (CCEE), Federácia ázijských biskupských konferencií (FABC), Medzinárodná únia generálnych predstavených (UISG) a ďalšie partnerské organizácie Cirkvi.

(Informácie a registrácia: formaciononline.bc.edu/es/register-home)

Šestnáste riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody s témou „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, participácia a misia“, ktoré zvolal pápež František na jeseň 2021, sa v súčasnosti nachádza v tzv. kontinentálnej fáze. Jeho základom je pracovný dokument, ktorý bol pripravený na základe podnetov z takmer všetkých diecéz na svete a predstavený vo Vatikáne koncom októbra 2022.

V ďalšom kroku má sedem zhromaždení kontinentálnych biskupov - Afrika, Oceánia, Ázia, Blízky východ, Európa, Latinská Amerika a USA/Kanada - do marca 2023 pripraviť vlastný dokument.

Týchto sedem textov sa následne premietne do druhého pracovného dokumentu synody, ktorý bude zverejnený v júni 2023. Na základe tohto dokumentu bude Valné zhromaždenie od 4.do 29. októbra 2023 a potom v októbri 2024 prvýkrát rokovať o výsledkoch celosvetového procesu konzultácií a rokovaní.

Vatikán 11. januára (RV)

Akciu zverejnil: TKKBS

Zrušiť x
Prihlásiť sa na akciu