Vatikánsky sekretariát zverejňuje na internete inzeráty s pracovnými ponukami

Miesto konania: Celé Slovensko,
Zrušiť x

Vatikánsky sekretariát pre hospodárske záležitosti zverejňuje na internete inzeráty s pracovnými ponukami v najmenšej krajine sveta. Ide o novinku. Celé rodinné dynastie si postavili živobytie na práci v pápežskom štáte – odovzdávali si pozíciu z otca na syna a tak ďalej. Odporúčania na novú pozíciu boli a sú rovnako bežné.

Našťastie, ak poznáte niekoho, kto niekoho pozná, pracovné miesta vo Vatikáne sú stále vysoko cenené a vyhľadávané – od vrátnika až po vedúceho administratívy.

Z približne 4 800 zamestnancov viac ako polovica pracuje pre Svätú stolicu, teda v kuriálnych orgánoch, médiách alebo celosvetových zastúpeniach cirkevnej správy.

Zvyšok sú zamestnanci 44-hektárového Mestského štátu Vatikán: záhradníci, pracovníci supermarketov, pošty, múzeí a upratovacích služieb.

Online si môžete pozrieť, aké voľné pracovné miesta sú k dispozícii a aké sú požiadavky na uchádzačov. Každý záujemca môže touto cestou poslať aj svoju žiadosť. V pracovných inzerátoch Vatikánu sa uvádza: „Vzhľadom na pastoračný a cirkevný charakter služby sa vyžaduje dodržiavanie zásad cirkevnej náuky.“ Voľné pracovné miesta totiž nie je možné nájsť na štandardnej internetovej nástenke, ale na špeciálnom vatikánskom pracovnom portáli.

Pracovný týždeň na plný úväzok vo Vatikáne trvá 36 hodín.

Platy sú založené na stanovených kategóriách a platových úrovniach. Podľa toho zamestnanci dostávajú od 1 500 do 3 000 eur mesačne, pričom ročne dostanú 13 platov. Každé dva roky sa udeľuje príplatok za odpracované roky a úprava v závislosti od inflácie – ak ich pápež nezmrazí, ako to urobil v roku 2021 kvôli pandémii koronavírusu.

Starší zamestnanci vo vyššej kategórii dostávajú mesačne od 2 900 do 3 600 eur. Odvody na dôchodkové a zdravotné poistenie predstavujú približne desať percent hrubej mzdy. Daň z príjmu sa neodvádza.

Zamestnanci na plný úväzok majú nárok na 22 alebo 25 dní dovolenky ročne – podľa toho, či pracujú päť alebo šesť dní v týždni.

Zahraniční zamestnanci v úradoch Svätej stolice dostávajú ďalšie dni dovolenky – tri dni navyše pre Európanov a päť dní pre zamestnancov z iných krajín sveta. Ženy dostávajú šesť mesiacov materskej dovolenky a muži tri dni, keď sa stanú otcami. Starostlivosť o deti si musia rodičia hľadať mimo múrov Vatikánu. Vatikánski laickí zamestnanci odchádzajú do dôchodku vo veku 65 rokov.

Neexistujú žiadne dávky v nezamestnanosti a štrajky sú zakázané.

Pápež František zrušil niektoré privilégiá pre svojich zamestnancov. Už neexistuje prednostný prístup k vatikánskym nehnuteľnostiam. Predtým výhodné nájomné sa postupne ruší a upravuje na bežné trhové ceny. Už pápež Benedikt XVI. aspoň teoreticky ukončil „kamarátsky“ proces odporúčania nových menovaní.

Krátko pred svojím odstúpením zriadil nezávislú komisiu na hodnotenie prijímania laického personálu vo Svätej stolici (CIVA), ktorá má preskúmať každého kandidáta.

Hoci platy na najnižších úrovniach sú niekedy vyššie ako v Taliansku, každodenný život v Ríme – najmä bez výhodného prenájmu bytu – sa len ťažko vyrovná príjmom Vatikánu.

Dokonca aj lacnejšie produkty vo vatikánskom supermarkete a nižšia daň z benzínu predstavujú len malý rozdiel. Preto sa Vatikán často spolieha na kňazov a rehoľníkov ako svojich zamestnancov – bez ďalších výhod, ale s prístupom k lacným izbám v mnohých rímskych katolíckych domoch. V jednom z nich býva aj pápež František, vo vatikánskom Dome svätej Marty.

Nedostáva žiadny plat, ale má celodenné stravovanie.

Vatikán 18. apríla (E-kai)

Akciu zverejnil: TKKBS

Zrušiť x
Prihlásiť sa na akciu