V meste Poprad si pripomenú druhú návštevu svätého Jána Pavla II. na Slovensku. Spomienková akcia bude v pondelok 22. júna o 10:00 pri pamätnej tabuli Jána Pavla II. na priečelí Konkatedrály Sedembolestnej Panny Márie. Zúčastní sa na nej primátor mesta Andrej Danko a dekan farnosti Poprad Ondrej Borsík, informovala hovorkyňa mesta Poprad Jarka Hlaváčová.

Práve Andrej Danko bol iniciátorom tejto tabule. Myšlienka vznikla na prvom pracovnom stretnutí vtedajšieho a dnešného primátora s organizátormi Národného stretnutia mládeže. Tabuľu vytvoril akademický sochár Štefan Hudzík. Nachádza sa na nej výzva „Nebojte sa!“, s ktorou sa pápež poľského pôvodu veľakrát obracal na ľudí.

Zároveň na nej bude nápis „Svätý Ján Pavol II., pápež 1978 – 2005“ a spomienka na to, že vznikla pri príležitosti 20. výročia jeho návštevy mesta Poprad. Pontifikát Jána Pavla II. je neodmysliteľne spojený aj so Slovenskom, ktoré navštívil trikrát. Na pamätnú druhú návštevu, ktorej súčasťou bola aj zastávka v Poprade, sa konala od 30.

júna do 3. júla 1995. Do mesta prišiel na záver návštevy. Navštívil vtedy najskôr Levoči, potom Poprad a Vysoké Tatry, kde oddychoval pri Sliezskom dome. Z letiska Poprad odlietal do Vatikánu. Svätca v meste pripomína viacero pamiatok. Pred piatimi rokmi sa v Poprade konalo Národné stretnutie mládeže P15, počas ktorého odhalili pamätnú tabuľu tomuto svätcovi.

Odhalili ju pred piatimi rokmi počas Národného stretnutia mládeže (NSM) P15. Konalo sa dvadsať rokov od návštevy Jána Pavla II. v Poprade. NSM nadväzuje na Svetové dni mládeže, ktoré založil práve svätý Ján Pavol II. Svätca tiež v meste pripomína aj nábrežie, ktoré nesie už viac ako desať rokov jeho meno.

Dovtedy nieslo názov Popradské nábrežie. Pred tromi rokmi sa tiež v meste konalo multimediálne dielo o pápežovi Jánovi Pavlovi II. TK KBS informovala Jarka Hlaváčová

Poprad 19. júna (TK KBS)

Akciu zverejnil: TKKBS